Статті

Чисті та знезаражені руки медичної сестри – запорука безпеки та захисту

Практично кожна людина хоча б один раз в житті буває у лікарні. Беззаперечним є факт, що лікарня - це місце, куди людина приходить за допомогою, із надією та вірою в одужання. Вона опиняється у ситуації, коли повинна довірити лікарю своє здоров'я, а іноді і життя. Саме тому, такі заклади повинні мати сприятливі та комфортні умови як для пацієнта, так і для лікаря. Однак, усе було би набагато простіше, якби не таке явище, як мікроби, бактерії, віруси, гриби, спори. Усі вони мають величезну зброю проти людини - вони невидимі. І це, найчастіше, робить людину беззахисною перед такою страшною небезпеко. Щороку явище внутрішньолікарняної інфекції (ВЛІ) стає все актуальнішим та ближчим для кожного пацієнта та медичного працівника закладів охорони здоров'я України (ЗОЗ). Активна боротьба із ворогом, якого, на жаль, фізично описати неможливо, триває десятиліттями. Буквально щомиті на Землі народжуються мільярди мікроорганізмів з новими властивостями, в тому числі резистентними до антимікробних препаратів.

Найбільшою небезпекою, яку несе із собою ВЛІ, являється спосіб її передачі. Адже, за допомогою рук, як найважливішого інструменту у функціонуванні людини, збудники інфекцій можуть мігрувати по приміщеннях лікарні. Також, за допомогою традиційного інвентарю для прибирання, санітарки розносять патогенні мікроорганізми, іноді навіть того не підозрюючи. За даними ВООЗ, внутрішньолікарняні інфекції виступають однією із основних причин смертності серед госпіталізованих хворих.

З огляду на цю ситуацію, у ЗОЗ присутня практика проведення наукових конференцій присвячених питанням налагодження інфекційного контролю. В одній аудиторії медпрацівники збираються і обговорюють важливі, актуальні для них питання. В Україні інститут медсестринства - це найчисельніша ланка спеціалістів охорони здоров'я, яка об'єднує понад 464,7 тисяч медичних сестер, акушерок, фельдшерів, помічників санітарних лікарів, лаборантів, фармацевтів, зубних техніків та інших молодших спеціалістів, які працюють в лікувально-профілактичних закладах. Це ще раз засвідчує, що місія медичної сестри є неоціненною, тому вони заслуговують на гідні умови праці.

Протягом декількох років в Україні займає активну громадську позицію Всеукраїнська асоціація медичних сестер. Асоціація має на меті привернути увагу уряду до проблем медичних сестер. Із медичними сестрами активно співпрацює організація - асоціація «Служба організації інфекційного контролю» (СОІК). Разом, спільними зусиллями, вже протягом декількох років, асоціації роблять практичні кроки на шляху у боротьбі з ВЛІ. За спільною ініціативою вони організовують тренінгові програми по використанню систем прибирання, проводять лекції, навчання по техніці антисептичної обробки рук, використовують для цього спеціальне обладнання з ультрафіолетовими променями для перевірки якості оброблених рук, записують науково-практичні фільми, публікують статті та проводять конференції.

 

 

Останній тиждень лютого для рівненських ЗОЗ видався досить цікавим та продуктивним. Лекції та заняття відбувалися 25-28 лютого, у таких ЗОЗ Рівненщини: Рівненська обласна клінічна лікарня, Рівненський обласний клінічний лікувально-діагностичний центр ім. В.Поліщука, Рівненський обласний онко диспансер, Рівненський обласний шкірно-венерологічний диспансер, Міська лікарня м. Рівного. За спільно ініціативою Людмили Костянтинівни Романишиної, президента Асоціації медичних сестер та Ольги Хеленюк, спеціаліста асоціації «СОІК» було проведено низку практичних занять із медичним персоналом. Спеціалістом «СОІК» було підготовлено та проведено лекції на тему «Комплексні систем гігієни рук медичного персоналу», де було зроблено акцент на важливості цієї процедури, обговорено основні положення наказу МОЗ України № 798 «Хірургічна та гігієнічна обробка рук медичного персоналу», наведено статистичні дані, продемонстровано відео фільм про способи передачі ВЛІ. Однак, найголовнішим виступило практичне заняття. Воно полягало у тому, аби кожен із присутніх перевірив та переконався на власному прикладі, що техніка обробки рук є ефективною та дуже важливою. За допомогою ультрафіолетової лампи вдалося прослідкувати які помилки працівники ЗОЗ допускають найчастіше, і які зони на руках залишаються не обробленими антисептиком. Для процедури було використано антисептик АХД 2000 компанії «Лізоформ Медікал», який було забарвлено ультрафіолетовою фарбою. Це дало можливість проглянути під лампою усі неточності під час проведення шести етапів антисептичної обробки рук.

Використання ультрафіолетової лампи допомогло краще зрозуміти, що кожен, іноді, допускає помилки. Усі, хто перевірив себе, залишилися задоволеними. Кожен отримав користь та досвід від проведеного заходу. Це підтверджує ще раз, що антисептика рук є самим надійним та безпечним способом знезараження рук медичного персоналу. Слідуючи пунктам наказу та усвідомлено підійшовши до цього процесу, кожен медпрацівник, в першу чергу, захистить себе, знизить рівень захворюваності на ВЛІ, зменшить витрату коштів на закупівлю дороговартісних антибіотиків для лікування ВЛІ, і пацієнт швидше, здоровим та щасливим, повернеться додому.

Фахівець асоціації «Служба організації інфекційного контролю» Ольга Хеленюк